Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

ÖYLE BİR DEĞİŞTİ Kİ BATMAN!..

Batman’ın fotoromanı (188) 

**Batman’ın ilçe olduğu dönemlerde 1988 yılında Kültür mahallesinin temelleri atılıyordu. Batman-Diyarbakır yeni yol güzergahı henüz açılmamıştı. Eski Devlet Hastanesi’nin hizmete açıldığı 90 yılı öncesinde Kültür’de 206 Evler konutları dikkat çekiyordu. İşte şehrin dününe dair bir kesit daha…

ESKİ HASTANE VE BATMAN
Yıl; 1988… Eski Devlet Hastanesi’nin açılışının üzerinden bir yıl geçmişti. Tek şeritli kent girişindeki hastane ve şimdiki Esentepe kavşağının olduğu güzergahta Batman-Diyarbakır çevre yolu da yoktu. DSİ Şubesi’nin de olmadığı dönemde eski hastaneden şehre bakınca 206 Evler ile bazı binalar görülüyordu. Kültür mahallesinin temelinin yapıldığı 1988’de Batman’dan bir manzara.

RAFİNERİNİN O SEMBOLÜ YOK
Ülkenin en eski rafinerisi konumundaki Tüpraş Batman Rafinerisi’nin sembolü konumundaki TCC ünitesi, 2008 yılında kaldırıldı. Özelleştirilmesinin ardından rafineride ilk kaldırılan ünitelerden biri de sembol konumundaki TCC kulesiydi. Ömrü Batman ile eşit olan o sembol kulenin kalmasını isteyen Batmanlıların talebi ise gerçekleşmemişti. Belgin Dorum ve Hakan Balamir’in başrolünü paylaştıkları ‘Toprağın Kanı’ filminin bir bölümü de TCC ünitesinde yapılmıştı.

BATMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE İLK BİNA
Hayırsever işadamı ve kanaat önderi merhum Necat Nasıroğlu’nun 2007 yılında üniversiteye kavuşan Batman’da ilk fakülte binasını kazandırmıştı. Batman Üniversitesi Batı Raman kampüsündeki Mimarlık Fakültesinin yapımını üstlenen merhum Nasıroğlu, üniversitenin gelişmesi için de mütevelli heyetinde yer almıştı. Nasıroğlu’nun adı Batman Üniversitesi’nde yaşatılıyor.

HAMİDİ’NİN BAŞKANLIK YILLARI
Üç dönemdir Milletvekilliği yapan Batman’ın eski Belediye Başkanlarından Ataullah Hamidi, eski Tekel caddesi olarak bilinen Gülistan caddesinde uzun yıllar yayın hayatını sürdüren Batman Çağdaş’ın bir yıl dönümünde eski ofisimize konuk olmuştu. Yazı İşleri Müdürümüz Arif Arslan ile tecrübeli politikacı Hamidi, objektiflerimize böyle yansımıştı.

DEMİREL, BELEDİYE’DEYDİ
Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel, 1995 yılında konuk olduğu Batman’a ziyaret gerçekleştirdiği kurumlardan biri de Batman Belediyesi’ydi. Beraberinde dönemin OHAL Valisi Necati Bilican ve Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Ahmet Bilgin’in de eşlik ettiği merhum Demirel, dönemin Belediye Başkanı Salih Gök’ü ziyaret etmesinin ardından Belediye sarayından ayrıldığı andan bir kare.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
YAŞAM
1161 Kez Görüntülendi.
24 yaşındaki gence yazık oldu
GÜNDEM
917 Kez Görüntülendi.
KIZLAR CAMİ TAŞINIYOR 
GÜNDEM
592 Kez Görüntülendi.
“Yeni şehrin yaşanabilir hale gelmesini istiyoruz” 
GÜNDEM
1216 Kez Görüntülendi.
“Hayatınızda bir kez Kudüs’te Cuma namazı kılın” 
GÜNDEM
2029 Kez Görüntülendi.
 “KAÇAK YAPILAR BİR BİR YIKILACAK” 
GÜNDEM
2149 Kez Görüntülendi.
‘YAĞMAYA’ TUTUKLAMA!
YAŞAM
751 Kez Görüntülendi.
Modern mağaza hizmette
GÜNDEM
656 Kez Görüntülendi.
Genel Başkan Kılıç, Batman'daydı
YAŞAM
392 Kez Görüntülendi.
“Her şehrimizi önemsiyoruz”
GÜNDEM
1563 Kez Görüntülendi.
Milli Eğitim sokağı trafiğe kapalı