Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

“PETROL SEKTÖRLERİ ARTIK BÜYÜMELİ”  

Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Kaygusuz, TPIC'i işçi alımı, TÜPRAŞ'ı da yeni üniteler için uyardı:

* Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz, önümüzdeki günlerde 500 işçi alımı gerçekleştirecek TPIC'in alımlarını Batmanlı işsizlerden oluşturmasının gerektiğini söyledi. Koç'un sahipliğini üstlendiği TÜPRAŞ Batman Rafinerisi'nin de üç rafineri doğurduğunu belirten Kaygusuz: “Batman’da petrol sanayisi dışında bir iş alanı yok. TÜPRAŞ'ın 60 yıllık Batman rafinerisine yeni üniteler kazandırmasını bekliyoruz” dedi.

“İŞSİZLİKTE İLK ÜÇTEYİZ”
Nüfus oranına göre işsizlikte ilk üçte yer alan Batman’da son iki ay içinde 10 bini aşkın işsizin TPIC'e başvurmasının petrol şehrindeki tabloyu gözler önüne serdiğini belirten Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz: “Petrol sektörleri burada artık büyümeli. Çünkü başka alan yok” dedi. TPIC'in bölgede en büyük sahayı Batman'da açmaya hazırlandığını kaydeden Kaygusuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın bir tarihte TPIC, 500 civarında eleman alımını Batman'da gerçekleştirecek. Sondaj ve kuyu tamamlama işleri ağır bir iş koludur. Bu alanda tecrübeli elemanların alınması gerekiyor. Daha önce TPIC'te çalışan 350 emekçinin iş akidi feshedilmişti. TPIC'le mahkemelik olan bu emekçilere ‘davalarınızı geri alın işe girin’ deniliyor. Bu yanlış bir anlayıştır. Eski mağdurların dışında alınacak işsizlerin Batman'da ikametgah zorunluluğu getirilmeli ve bu çalışanlar da olmalıdır.”

“TÜPRAŞ YENİ ÜNİTELER AÇMALIDIR”
Ülkenin en eski rafinerisi TÜPRAŞ Batman'ın 2007 yılından itibaren Koç'un sorumluluğunda olduğunu da ifade eden Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Kaygusuz: “Batman Rafinerisi kar eden bir rafineri. Sadece asfalt ağırlıklı üretim yapan Batman Rafinerisine yeni üniteler de eklenmelidir. Yılda 1 Milyon ton üzerinde asfalt üretimi gerçekleştiren Batman rafinerisinin de yeni ünitelere gereksinimi var. Batman'da petrol ağırlıklı sektörler var. Bu nedenle herkesin gözü TP, TPIC ve TÜPRAŞ'tadır. Koç şirketler topluluğu sorumluluğundaki TÜPRAŞ Batman rafinerisinin geliştirilmesinin zamanıdır. Son yıllarda Batman her ne kadar tekstil kenti olma yolunda mesafe kat ettiyse de bu şehri var eden petroldür. Bölgede en fazla petrol üretiminin yapıldığı şehir Batman'dır ama son yıllarda petrol sektörlerinin küçülmesi işsizliği de beraberinde getirmiştir” diye konuştu. (Reşat Yiğiz)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
1733 Kez Görüntülendi.
VEDA YAKLAŞIYOR!
GÜNDEM
7147 Kez Görüntülendi.
Kozluk’un ilk hakimlerindendi
GÜNDEM
1521 Kez Görüntülendi.
“Hedeflerimizi gerçekleştirdik” 
GÜNDEM
823 Kez Görüntülendi.
BAYRAMI MAĞARADA! 
GÜNDEM
491 Kez Görüntülendi.
NUMARALANDIRILARAK TAŞINIYOR 
YAŞAM
2581 Kez Görüntülendi.
BEKARLARA 47 KONUT 
GÜNDEM
3761 Kez Görüntülendi.
AZİMLE ‘HAYALİ’ GERÇEKLEŞTİ 
YAŞAM
1229 Kez Görüntülendi.
Batman, bizde derin izler bıraktı 
RÖPORTAJLAR
391 Kez Görüntülendi.
“BU OYUNDA BÜYÜK SANATÇILARIN İZİ VAR”  
SPOR
790 Kez Görüntülendi.
AİLE BOYU MİLLİLER!