Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

ÖZEL GÜVERCİNLERE ‘ÖZEL’ YUVA! 

Irak ve Suriye’deki güvercinleri, bir çatı altında topladı

** Komşu ülkeler Irak ve Suriye’den yusuvi, miro, şerabi ve paçalı güvercinler için özel bahçe ve terasta güvercin yuvası yapan Naif Usta: “İddia ediyorum, bölgede böyle bir güvercin yuvası yok. Komşu ülkeden getirdiğim güvercinlere gözüm gibi bakıyorum” diyor.

GÜVERCİNİN ÇİFTİ;
750-1.000 TL ARASINDA
Batman’ın Çarşı mahallesi İluh deresi yakınındaki üç katlı evinin bahçe ve teras katını özel güvercin yuvasına dönüştüren 55 Yaşındaki Naif Usta, Irak ve Suriye’deki güvercinlere gözü gibi bakıyor. Suriye’deki iç savaş öncesinde paçalı güvercinler ile Irak’taki yusuvi, miro ve şerabi güvercinleri satın alan güvercin meraklısı Batmanlı güvercin aşığı Usta: “40 Yıldır güvercinlerle iç içeyim. Farklı güvercinleri alabilmek için bölgenin tüm illerini gezdim. Bölgede olmayan güvercinleri evime getirdim. Suriye ve Irak’taki güvercinleri de getirip, sayılarını artırdım. Çifti 750-1000 liradan alıcı buluyor” dedi.

“KIŞ MEVSİMİNDE BAKIMLARI ZOR”
Güvercin yuvasında soba bulunduran ve ısıyı korumak için yalıtım sistemini de ihmal etmeyen Naif Usta, şunları söyledi: “Kış mevsiminde güvercinlerin bakımı zor. Soğuktan etkilenmemeleri için yuvaya soba kurdum. Yetiştirdiğim güvercinleri satmaya kıyamıyorum. Yüzlerce güvercinim var, aracılarla güvercin meraklılarına satış yapılıyor. Gözüm gibi baktığım güvercinler arasında Suriye’den 7 yıl önce getirdiğim Mazlum adlı papağan konuşabiliyor. Papağanın fiyatı 5 Bin lira civarında. Antik eşya satıcısıyım. Stresimi güvercinlerle atıyorum.” (Reşat Yiğiz)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
SPOR
808 Kez Görüntülendi.
MÜTHİŞ BAŞLANGIÇ! 2-0
SPOR
232 Kez Görüntülendi.
1955 Batman, deplasmanda kazandı! 2-0
YAŞAM
221 Kez Görüntülendi.
Batman Medya, 16 yaşında
GÜNDEM
2665 Kez Görüntülendi.
 ‘MICIR SERİMİ’ SORUŞTURMALIK! 
GÜNDEM
300 Kez Görüntülendi.
YAĞIŞLAR, ÇİFTÇİNİN GÖNLÜNE SU SERPTİ 
GÜNDEM
788 Kez Görüntülendi.
TBMM BAŞKANI GELİYOR 
GÜNDEM
1156 Kez Görüntülendi.
Eski Vali İmga, konuştu; “Nasıroğlu bir değerdi”
GÜNDEM
728 Kez Görüntülendi.
“TP’DE ÇALIŞMA SÜREMİZ UZATILSIN”  
GÜNDEM
166 Kez Görüntülendi.
21 BİN AİLEYE KÖMÜR  
GÜNDEM
386 Kez Görüntülendi.
Ziraat Mühendisleri, sandık başındaydı