Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Öyle bir değişti ki Batman

Batman’ın fotoromanı (155) 

Barış Arslan

**1960 ile 1990 yılları arasında Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan idare amiri, garson ve aşçılar, 5 yıldızlı otellerde bile yoktu. O emektarlardan bu kareler kaldı.

TP’NİN EMEKTARLARIYDILAR
1960 ile 1990 yılları arasında Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan aşçı, garson ve idare amirleri parmakla gösterilirdi. 1990’dan sonra çoğu emekliliğe ayrılan o emektar garson ve aşçıların bir bölümü şimdi hayatta değil. Mahmut İnsel, Ali Yavuz, Faik Aygül ve Nezhet Ustabaşı, yaşama veda eden Türkiye Petrolleri’nin emektar garsonlarıydı. İşte 1960-1990 yılları arasında 1 Nolu eski misafirhane ile Beyaz Saray’da görev yapan aşçı, idare amiri ve garsonlardan bazı isimler; garson Fevzi, Bozo İsmet, İbrahim Usta, Şehmus Özer, garson Arif Özdamar, Ahmet Baday ve Mecit Demir.

METİN MİLLİ, TP’NİN YILDÖNÜMÜNDE
Bir dönemler Türkiye Petrolleri’nde hissesi olan eski sanatçı Metin Milli, 1991 yılında Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü’ndeki kuruluş yıldönümüne katılmıştı. Kristal Park’taki aşçı ve ustaların yaptığı yaş pasta ve aperatiflere hayran kalan Milli, Kristal Park’ın eski emekçileriyle de hatıra fotoğrafı çekmişti.

MEHMET ALİ ERBİL’İN TP HATIRASI
Yıl; 1993… Yer Türkiye Petrolleri’ndeki Kristal Parkı. Jeoloji mühendislerinin yılbaşı etkinliğine katılan şovmen Mehmet Ali Erbil ile arkadaşı Çiğdem Tunç, Kristal Park’ın emekçileriyle objektiflere böyle poz vermişti.

1960’TA BEYAZ SARAY
Türkiye Petrolleri’nin eski konaklama ve ağırlama mekanlarından biri de Beyaz Saray’dı. Birkaç yıl öncesine kadar hizmette olan Beyaz Saray binası yerine şimdi yeni bir bina yapıldı. Dönemin petrol mühendisleri ve üst düzey petrolcülerin ağırlandığı tek konak Site mahallesindeki Beyaz Saray’dı. İşte 60’lı yılların Beyaz Saray binasında hizmet veren yöneticiler ile garsonların bir arada olduğu nostalji bir kare.

EMEKTAR PASTA USTASIYDI
1998’de yerleştiği İzmir’de hayata veda eden Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü’nün emektar aşçılarından Nezhet Ustabaşı, 1992’de emekli olmuştu. Beyrut’ta öğrendiği pastacılık mesleğini yıllarca Türkiye Petrolleri’nde sürdüren Nezhet usta, soy ismi gibi Ustabaşı idi. İşte 92 yılında emekliliğe ayrılan merhum Ustabaşı’nı dönemin TP yöneticileri Halit Edip Özcan ve Nuri Kaya, alkışlarla uğurlarken.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
779 Kez Görüntülendi.
Batman Valiliği uyardı!
GÜNDEM
2231 Kez Görüntülendi.
'ŞOK' KAPATMA KARARI!
GÜNDEM
833 Kez Görüntülendi.
“BOĞULMA VAKALARI CANIMIZI YAKIYOR”
GÜNDEM
3926 Kez Görüntülendi.
BATMAN PİYASASINA 14 MİLYON TL!
GÜNDEM
590 Kez Görüntülendi.
84 BİN TON BUĞDAY ALIMI
GÜNDEM
1443 Kez Görüntülendi.
YENİ KÜTÜPHANEDE İHALE HAZIRLIĞI
GÜNDEM
1256 Kez Görüntülendi.
TARİHİ KULE, LED IŞIKLI OLACAK
YAŞAM
3021 Kez Görüntülendi.
Hutbede ‘düğün masrafları’ uyarısı
GÜNDEM
2089 Kez Görüntülendi.
154 İşyerine kapatma cezası!
YAŞAM
681 Kez Görüntülendi.
Ziraat’ten ‘başak’ kart