Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Öyle bir değişti ki Batman

Batman fotoromanı (154) 

Barış Arslan

*Petrol şehri Batman, son 30 yılda kabuğuna sığmadı. Şehir merkezinin yanı sıra 5 ilçesinin köy ve mezraları da hizmet gördü. İşte o eski unutulmayan kareler.

KÖYLERİN YOLLARI ŞİMDİ SICAK ASFALT

1992 Yılında dönemin Köy Hizmetleri İl Müdürü Ahmet Eke, stablize ve çamurdan geçilmeyen köy grup yollarında hizmet seferberliği başlatmıştı. Makamından çok kırsal alanda sıkıntılı döneme rağmen hizmet atağına yönelen Eke, beraberindeki Yol Şefi Beşirili Fehmi Önder’le, Gercüş’ün köylerinde adeta karargah kurmuştu. Dev kayaları indiren Köy Hizmetleri’nin iş makineleri ile Eke ve emekli Önder, 90’lı yıllarda objektiflerimize böyle yansımıştı.

HAMİDİLERİN DÜĞÜNÜNDEN BİR KARE

Yıllardır oturdukları Pınarbaşı mahallesinde aynı sokakta oturan Hamidi ailesinin fertleri, gelenek ve göreneklere sıkı sıkıya bağlı bir aile. Yıl 1997. Yer; Pınarbaşı mahallesi Hamidi’ler ailesinin oturduğu sokakta bir kare. Milletvekili Ataullah Hamidi, halaya eşlik edince; Hamidi ailesinden Bilal Hamidi, aile büyüğünün olduğu halaya bahşiş atınca o andan bir kare.

VALİ YARDIMCILIĞINDAN, BÜYÜKELÇİLİĞE

1997-2000 Yılları arasında Batman Valiliği Yardımcılığı yapan Musa Kulaklıkaya, TİKA Genel Müdürlüğü’ne  atandıktan sonra bir süre de Güney Afrika’daki Moritanya Büyükelçiliğine getirilmişti. Batman’da görev yaptığı süre içinde yöneticilerle sıcak bir diyalog kuran Kulaklıkaya’nın, Batman’daki bir eğitim yuvasının açılışını yaparken.

ESKİ SENDİKACILAR

Batman’ın eski sendikacıları iz bırakan isimlerdi. Petrol-İş Sendikası eski Şube Başkanı Mehmet Doğu ile Tek Gıda İş eski Şube Başkanı Mahmut  Ekin, bir dönemler çalışanlarının haklarını alabilmek için ilginç eylemlerle adlarından söz ettirmişti. İşte Doğu ile Ekin’in bir eylem öncesinde yaptıkları basın açıklamasından bir kare.

SİYASETTEN BİR MANZARA

İki dönem Milletvekilliği yapan Faris Özdemir, Cumhuriyet caddesindeki seçim lokalinde kendisini ziyaret eden kanaat önderleri ile bir arada olurdu. 1994’te Batman Belediye Başkan adayı olan Özdemir, daha sonra Milletvekilliğine aday olunca iki dönem üst üste TBMM’nin yolunu tutmuştu. İşte Cumhuriyet meydanında eski Milletvekili Özdemir’in seçim lokalinden bir manzara.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
3500 Kez Görüntülendi.
7 BİN BAŞVURU 
GÜNDEM
1042 Kez Görüntülendi.
“TPIC, ALIMLARI KURAYLA YAPSIN” 
GÜNDEM
682 Kez Görüntülendi.
EKONOMİNİN NABZI BATMAN’DA ATACAK 
GÜNDEM
2731 Kez Görüntülendi.
BİR HAFTA ARAYLA İKİNCİ İNTİHAR ŞOKU! 
GÜNDEM
274 Kez Görüntülendi.
AVUKATLAR, ERKEK ÖĞRENCİLERE EĞİTİM VERECEK! 
YAŞAM
742 Kez Görüntülendi.
Vali Deniz’den ‘taziye’ mesajı 
GÜNDEM
284 Kez Görüntülendi.
“Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzatılmalı”  
SAĞLIK
821 Kez Görüntülendi.
Kadın Doğum’da iğnesiz ameliyat! 
YAŞAM
781 Kez Görüntülendi.
Öyle bir değişti ki Batman
SPOR
246 Kez Görüntülendi.
Sporda nostalji (137)