Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Öyle bir değişti ki Batman

Batman fotoromanı (154) 

Barış Arslan

*Petrol şehri Batman, son 30 yılda kabuğuna sığmadı. Şehir merkezinin yanı sıra 5 ilçesinin köy ve mezraları da hizmet gördü. İşte o eski unutulmayan kareler.

KÖYLERİN YOLLARI ŞİMDİ SICAK ASFALT

1992 Yılında dönemin Köy Hizmetleri İl Müdürü Ahmet Eke, stablize ve çamurdan geçilmeyen köy grup yollarında hizmet seferberliği başlatmıştı. Makamından çok kırsal alanda sıkıntılı döneme rağmen hizmet atağına yönelen Eke, beraberindeki Yol Şefi Beşirili Fehmi Önder’le, Gercüş’ün köylerinde adeta karargah kurmuştu. Dev kayaları indiren Köy Hizmetleri’nin iş makineleri ile Eke ve emekli Önder, 90’lı yıllarda objektiflerimize böyle yansımıştı.

HAMİDİLERİN DÜĞÜNÜNDEN BİR KARE

Yıllardır oturdukları Pınarbaşı mahallesinde aynı sokakta oturan Hamidi ailesinin fertleri, gelenek ve göreneklere sıkı sıkıya bağlı bir aile. Yıl 1997. Yer; Pınarbaşı mahallesi Hamidi’ler ailesinin oturduğu sokakta bir kare. Milletvekili Ataullah Hamidi, halaya eşlik edince; Hamidi ailesinden Bilal Hamidi, aile büyüğünün olduğu halaya bahşiş atınca o andan bir kare.

VALİ YARDIMCILIĞINDAN, BÜYÜKELÇİLİĞE

1997-2000 Yılları arasında Batman Valiliği Yardımcılığı yapan Musa Kulaklıkaya, TİKA Genel Müdürlüğü’ne  atandıktan sonra bir süre de Güney Afrika’daki Moritanya Büyükelçiliğine getirilmişti. Batman’da görev yaptığı süre içinde yöneticilerle sıcak bir diyalog kuran Kulaklıkaya’nın, Batman’daki bir eğitim yuvasının açılışını yaparken.

ESKİ SENDİKACILAR

Batman’ın eski sendikacıları iz bırakan isimlerdi. Petrol-İş Sendikası eski Şube Başkanı Mehmet Doğu ile Tek Gıda İş eski Şube Başkanı Mahmut  Ekin, bir dönemler çalışanlarının haklarını alabilmek için ilginç eylemlerle adlarından söz ettirmişti. İşte Doğu ile Ekin’in bir eylem öncesinde yaptıkları basın açıklamasından bir kare.

SİYASETTEN BİR MANZARA

İki dönem Milletvekilliği yapan Faris Özdemir, Cumhuriyet caddesindeki seçim lokalinde kendisini ziyaret eden kanaat önderleri ile bir arada olurdu. 1994’te Batman Belediye Başkan adayı olan Özdemir, daha sonra Milletvekilliğine aday olunca iki dönem üst üste TBMM’nin yolunu tutmuştu. İşte Cumhuriyet meydanında eski Milletvekili Özdemir’in seçim lokalinden bir manzara.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
2342 Kez Görüntülendi.
Batman Valiliği uyardı!
GÜNDEM
4065 Kez Görüntülendi.
'ŞOK' KAPATMA KARARI!
GÜNDEM
909 Kez Görüntülendi.
“BOĞULMA VAKALARI CANIMIZI YAKIYOR”
GÜNDEM
4160 Kez Görüntülendi.
BATMAN PİYASASINA 14 MİLYON TL!
GÜNDEM
638 Kez Görüntülendi.
84 BİN TON BUĞDAY ALIMI
GÜNDEM
1563 Kez Görüntülendi.
YENİ KÜTÜPHANEDE İHALE HAZIRLIĞI
GÜNDEM
1366 Kez Görüntülendi.
TARİHİ KULE, LED IŞIKLI OLACAK
YAŞAM
3161 Kez Görüntülendi.
Hutbede ‘düğün masrafları’ uyarısı
GÜNDEM
2211 Kez Görüntülendi.
154 İşyerine kapatma cezası!
YAŞAM
728 Kez Görüntülendi.
Ziraat’ten ‘başak’ kart