Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Öyle bir değişti ki Batman

Batman’ın fotoromanı (110)

Barış Arslan

*1993 Yılında OHAL Valiliğinin duyurduğu 90 bin kişilik kadrolara, Batman’da binlerce işsiz başvurmuştu. Kent merkezindeki eğitim yuvalarında işsizler başvuru formunu doldurmak için izdiham oluşturmuştu. O kadro vaadi ise havada kalmıştı. Batman’ın ilk Valisi Perçinler, Cumhuriyet meydanında halka seslendiğinde, petrol kenti ilk kez ‘Vali’siyle buluşmanın sevincini yaşamıştı. İşte o eski karelerden bir kesit daha…

İŞSİZLER KADROLARA HUCÜM ETMİŞTİ

Batman’ın ‘il’ oluşunun üzerinden henüz 3 yıl geçmişti. İl teşkilatlarının yeni oturduğu 90’lı yıllarda eleman alımı kadroları ise işsizler için umut olmuştu. O dönemlerde 90 bin kişilik ‘OHAL kadroları’ işsizler arasında heyecan yaratmıştı. Okullarda başvuru formlarını dolduran onlarca işsiz, aylarca ‘kadro’ hayaliyle yatıp kalkmıştı. Batman kent merkezinde 1993 yılında bir eğitim yuvasının bahçesinde kadrolar için başvuru formunu doldurmak isteyen yüzlerce işsizden geride kalan bir kare.

MEYDAN’DA İLK VALİ!

15 Eylül 1990 tarihinde Batman’ın resmi ‘İl’ törenine katılan Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal, beraberinde getirdiği İlk Vali Tuncer Perçinler’i, petrol kenti sakinleriyle buluşturduğunda Cumhuriyet meydanında yer yerinden oynamıştı. İzzet Altınmeşe ve Huri Sapan’ın muhteşem konseri, il şenliğine damga vurmuştu. Dönemin Batman Milli Eğitim Müdürü Nurullah Özkılıç ise sunuculuk görevini üstlenmişti. İşte Batman’ın ilk Valisi Perçinler Batmanlılara seslenirken, objektiflerimize böyle yansımıştı.

KENAR MAHALLELER ‘SU’ DİYE İNLİYORDU

‘İl’ olduktan sonra hızla büyüyen iller arasında yer alan Batman’ın kenar mahalleleri, bir dönemler ‘su’ diye inliyordu. İluh, Çay ve Hürriyet mahallerine Belediye İtfaiye ekiplerinin arasözleri, her gün su taşıyordu. İl olduğunda kent merkezi nüfusu 140 bin olan Batman, son 25 yılda resmi rakamlara göre 402 bin nüfuslu şehir oldu. 90’lı yıllarda Belediye araçlarının arasözlerle Çay mahallesine ‘su’ götürdüğü kare.

SİYASETİN RENKLİ SİMALARIYDILAR

90’lı Yıllarda Batman siyasetinde renkli simalar vardı. Batman eski Milletvekili Faris Özdemir, Yücebağ eski Belediye Başkanı Nuri Çetinkaya, Sason DYP eski İlçe Başkanı ve şimdi ki CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar ile Gercüş DYP eski İlçe Başkanı merhum Salih Üner’in de aralarında bulunduğu eski politikacılar objektiflerimize böyle yansımıştı.

BURASI ÖĞRETMENEVİ SALONU

Şu günlerde tadilata alınan Batman Öğretmenevi, kimleri konuk etmedi ki. Dönemin Başbakanları, Bakanlar, üst düzey bürokratlar ile Valileri de ağırlayan Batman Öğretmenevi, 90’lı yıllarda etkinliklerin adresiydi. Batman’daki görevinin ardından cezaevi gören Vali Salih Şarman, 1994 yılında Batman’da göreve başlar başlamaz; ilk toplantıyı öğretmenevi salonunda yapmıştı. İşte dönemin yöneticileri, Şarman’ı dinledikleri o andan bir manzara.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
4106 Kez Görüntülendi.
CEZAEVİNDEN TAZİYEYE!
GÜNDEM
459 Kez Görüntülendi.
MUSULLU ‘KAFES’ USTALARI!
GÜNDEM
2300 Kez Görüntülendi.
İMAM DARP EDİLDİ
YAŞAM
1956 Kez Görüntülendi.
Çalışmaları denetlediler
YAŞAM
323 Kez Görüntülendi.
Derede ‘kış’ temizliği
YAŞAM
456 Kez Görüntülendi.
‘178. Yıl’ ziyareti
GÜNDEM
448 Kez Görüntülendi.
“Toplu sözleşme yenilenmeli”
GÜNDEM
1706 Kez Görüntülendi.
Öğretmene saldırı
GÜNDEM
262 Kez Görüntülendi.
Havalimanında tatbikat
YAŞAM
901 Kez Görüntülendi.
Batman’ın fotoromanı (395)