Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Telefonlar ‘fıtık’ ediyor! 

** Batman Medikalpark Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Enver Küçükkaya, uzun saatler aynı pozisyonda akıllı telefon ve tablet kullanmanın, boyun fıtığını tetiklediğini söyledi.

“KONTROL ALTINA ALINABİLİR”
Medikalpark Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Enver Küçükkaya, son yıllarda hastalık haline gelen ve hayatımızın her alanında olan akılı cihazların ‘bel ve boyun’ fıtığına sebep olabileceğini söyledi.  Saatlerce hareketsiz kalmanın fıtık riskini arttırdığını belirten Küçükkaya; “Bel ve boyun fıtığı, basit önlemlerle kontrol altına alınabilir. Gecikmiş durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Ağır halı silkelemek, elektrik süpürgesini uzun süre kullanmak da fıtıklara zemin hazırlıyor. Ayrıca iş hayatında fiziksel strese maruz kalan yani ağır kaldıran, uzun süre ayakta kalan ya da sabit oturan kişilerde risk daha fazladır” dedi.

“DOĞRU SPOR YAPILMALI”
Fıtık şüphesi olanların mutlaka uzman hekime görünmesi gerektiğini belirten Dr. Enver Küçükkaya, şöyle devam etti; “Fıtıkla karıştırılan farklı bel ağrıları da vardır. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen dar kanal rahatsızlığıdır. Tedavi edilmezse kişide kuvvet kaybına yol açar. Fıtık ve kanal darlığı ayırımının yapılabilmesi için mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Alternatif yöntemlere başvurmak insanlara daha pratik gelse de istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Fıtık rahatsızlığında bilinçli spor tedavi edici, bilinçsiz spor ise zararlı olabilir. Doğada yürümek, bir seferde uzun süreli olmadıkça çok yararlıdır. Koşu bantlarında yürüyüş diz eklemlerini zorlar. Pilates hareketleri bilinçli yapılmazsa zararlı olabilir. Dinlenme ve uykuda yatak seçimi iyi yapılmalıdır.” (Bahar Çakar)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
SPOR
337 Kez Görüntülendi.
İlk maç iç sahada
GÜNDEM
621 Kez Görüntülendi.
“82 Milyon TL borç ödedik” 
GÜNDEM
935 Kez Görüntülendi.
İKİ ÇOCUK SON ANDA KURTARILDI!
YAŞAM
296 Kez Görüntülendi.
Güney ekspresle GAP turu
GÜNDEM
516 Kez Görüntülendi.
“Mıcırlı yol gündemimizde”
GÜNDEM
211 Kez Görüntülendi.
Hasankeyf’te orta kapı taşınacak 
YAŞAM
604 Kez Görüntülendi.
9 Yeni park geliyor 
YAŞAM
481 Kez Görüntülendi.
Batman’ın fotoromanı (317)
YAŞAM
505 Kez Görüntülendi.
Mıcır taşları temizleniyor 
SPOR
163 Kez Görüntülendi.
HENTBOLA ‘SPONSOR’ DESTEĞİ