STK’LARDAN TEPKİ YAĞDI! 

ABD’nin Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıması Batman’da tepkiye karşılandı, STK temsilcileri basın açıklamalarıyla sert tepki  gösterdi

STK’LARDAN TEPKİ YAĞDI! 

ABD’nin Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıması Batman’da tepkiye karşılandı, STK temsilcileri basın açıklamalarıyla sert tepki  gösterdi

admin
admin
07 Aralık 2017 Perşembe 17:36
582 Okunma
STK’LARDAN TEPKİ YAĞDI! 

** ABD’nin, İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanıyacağı ilanına İslam coğrafyasın sert tepkiler gelmeye devam ederken, Batman’da da STK temsilcileri basın açıklamalarıyla ABD’ye tepki gösterdi.

DEMİR: “HADSİZ VE HUKUKSUZ BİR TASARRUF”
Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir: “Siyonizm’in yeni kuklası Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunmasını nefretle kınıyorum. Kudüs’le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD’yi de İsrail’i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır. Bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Filistin 1948 yılından beri yüzlerce yıllık Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alınmıştır. İslam’ın ilk kıblesinde dahi ezan-ı Muhammedî’nin yasaklanması; son olarak da Kudüs’ün işgalci siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi cüretinde bulunmuş bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslâm âlemine hatırlatıyoruz. Âlem-i İslam’ı reel politik kaygılardan arınarak, Amerika’dan, İsrail’den değil Allah’tan korkmaya ve O’na teslim olmaya çağırıyoruz” dedi.

REKTÖR DURMUŞ KINADI
Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş: “ABD yönetiminin Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı uluslararası hukuka aykırı ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının açık ihlalidir. Bu kararın Kudüs’ün İsrail tarafından ilhakı anlamına geliyor. Bu nedenle kabul edilemez kararı tanımıyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’ün Selahaddin Eyyubi’den beri hiçbir zaman Yahudilerin başkenti olmadı. Ortadoğu'da adil ve kalıcı bir barış için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasının şarttır. Batman Üniversitesi Senatosu’nu ABD yönetiminin Kudüs kararını kınamak üzere acilen toplantıya çağırıyorum” diye konuştu.

TÜZÜN: “KUDÜS, ONURUMUZDUR”
Birlik Vakfı Şube Başkanı Hamdullah Tüzün: “Kudüs, biz Müslümanlar için insanların ikamet etmek maksadıyla toplandıkları bir şehirden ibaret değildir. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı içinde bulunduran bir belde-i muhayyeredir. Bu beldelerin huzurunu kaçıran elbet Allah'ın lanetine uğrayacaktır. ABD'nin, Kudüs'ü siyonizmin başkenti olarak tanıyacağına ilişkin ifadeleri en hafif tabirle akıl tutulmasıdır. Ülkesi içindeki ve dışındaki Müslüman ümmeti yok saymaktır. Bu akıl tutulmasına ilk ağızdan karşı çıkan tek ülke Türkiye olmuştur. Bizler; dünya mazlumlarının hamisi, tarihi sorumluluğunun bilincindeki Türk devleti ve milletinin bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu sorumluluğun bilincinde olan ve yerine getiren Cumhurbaşkanımızın yanındayız ve Kudüs’ün sonsuz destekçisiyiz. Müslümanların uyanış ve dirilişi kader-i mutlaktır. Dünya üzerindeki hiçbir güç, Müslümanların yeniden uyanış ve şahlanışını engelleyemeyecektir. Kudüs onurumuzdur” dedi.“ABD, MÜSLÜMANLARI TAHRİK EDİYOR”
Türkiye Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen: “ABD’nin Kudüs ile ilgili almış olduğu bu kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Kudüs ile ilgili bu konun tüm İslam aleminin bir araya gelerek bu karara karşı her türlü tepkiyi koymaları gerekir. Bu tepkinin varılacağı sonuç ölümde dahi olsa hepimiz buna hazır olmalıyız ve canla başla karşı çıkmalıyız. Kudüs, Müslümanların kutsal mekanı ve onurudur.ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planı uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletlerin 1980 yılında yayınladığı önergeye aykırıdır.Bu insanlığa ve orta doğuya ölümler ve göz yaşı getirecektir.Bu sorun tüm dünyanın karşı koyması gereken durumdur.Olacak vahim sonuçlarda herkes sorumludur, ABD’nin bu karardan vazgeçmesi gerekir,aksi takdir olacak bitenden ABD sorumludur” diye konuştu.

“KUDÜS, FİLİSTİN’İNDİR”
Özgür Eğitim-Sen İl Başkanı Mustafa Sevinçer: “Amerikan Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan yasayı kabul etmesini nefretle kınıyoruz. Bu karar açık bir şekilde Müslümanlara karşı bir savaş ilanıdır. Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs hiçbir zaman İsrail’in başkenti olmadı. Müslümanlar asla bunu kabul etmeyecektir. Kudüs ilelebet Filistin’indir, Müslümanlarındır. Trump’in İsrail lobisini memnun etme adına yaptığı bu girişim başta Trump olmak üzere Amerika’nın sonunun başlangıcı olacaktır. Kur’an-ı Kerim’de ifade edildiği gibi ; etrafı mübarek kılanan Mesc-idi aksa’ya sahip çıkmak tüm Müslümanların birinci vazifesidir. Bu anlamda ümmet tüm ihtilafları bir kenara bırakarak Kudüs’e sahip çıkmalıdır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.