"BATMAN'IN YILDIZI PARLIYOR"

Batman, MÜSİAD’ın ‘Yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmaya etkileri’ toplantısına ev sahipliği yaptı

"BATMAN'IN YILDIZI PARLIYOR"

Batman, MÜSİAD’ın ‘Yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmaya etkileri’ toplantısına ev sahipliği yaptı

13 Ocak 2019 Pazar 17:00
2198 Okunma
"BATMAN'IN YILDIZI PARLIYOR"

** MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu’nun toplantısının yapıldığı Batman’da işadamları, akademisyenler ve alanında uzmanlar, ‘Yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmaya etkileri’ni konuştu. Toplantıda konuşan MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu Başkanı Sertip Akşahin: “Turizmde yıldızı giderek parlayan Diyarbakır ve Batman’ı, Türkiye’nin gündemine taşımak istiyoruz” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERİN
GÜCÜ ARTIRILMALI”
MÜSİAD Genel Merkezi, Hizmetler Sektör Kurulu’nun Yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmaya etkileri’ toplantısını Batman’da gerçekleştirdi. Hafta sonu düzenlenen Bahçeşehir Koleji kampüsünde düzenlenen toplantıya Vali Hulusi Şahin, Milletvekili Ziver Özdemir, Diyarbakır eski Milletvekili Galip Ensarioğlu, MÜSİAD Genel Başkan Abdurrahman Kaan, DEİK Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrail Kuralay, MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu Başkanı Sertip Akşahin, MÜSİAD’ın üst düzey yöneticileri, akademisyenler, Şube Başkanı Suad Özdemir, Milli golcü Tanju Çolak ve Batman’ın yanı sıra bölgedeki işadamları katıldı. Panelde konuşan MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu Başkanı Sertip Akşahin: “Batman, birçok kültürleri barındıran bir şehirdir. Son 30 yıl bölgesel huzursuzluktan zarar görmüştür. 1990’dan sonra yerel yönetimlerin sosyal projelerine katkı sağlanmıştır. Yerel yönetimler devletin üzerindeki yükü azaltmıştır” dedi.

“TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ”

Akşahin, sözerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin son dönemde turizmde yıldızı giderek parlayan Diyarbakır ve Batman’ı, Türkiye’nin gündemine taşımak istiyoruz. Bölge milletvekilleri, yöneticiler, akademisyenler ve konunun uzmanlarının katılacağı panelde sektörel sorunlar ve çözüm önerileri konuşulacak. Batman’I, yerel yönetimlerin işbirliğinde geleceğe hazırlamak istiyoruz.”

VALİ ŞAHİN: “BATMAN’DA
ÜRETİM KÜLTÜRÜ VAR”
Toplantıya katılan Vali Hulusi Şahin ise Batman’ın yatırımda her sektörde başarıya aç olduğunu belirterek: “Burada üretim ve müteşebbis kültürü var. Üretmeye hazır bir sınıf var. Batman’da en az 200 yatırımcı fabrika kurmak üzere bekliyor. Bu rakamı başka yerde bulamazsınız. Bu durumda yereldeki yöneticilerin vizyonu devreye giriyor. Yeni sanayi bölgeleri tespit ederek sanayicimize yol vermemezi gerekiyor. Bu potansiyeli harekte geçirerek pazar farsatlarını değerlendirmeliyliz. Bizim markamız var, meydana çıkarmamız gerekiyor. Biz her sektörde başarıya açız. Biz başarırsak mazlum milletlerin koruyucusu oluruz” diye konuştu.

ÖZDEMİR: “TÜRKİYE’NİN BAŞARISINA
KATKI SUNABİLİRİZ”
Daha sonra söz alan Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, üreten şehirlerin altyapısının güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Özdemir, şöyle devam etti: “1940’lı yıllarda petrolün bulunmasıyla Batman, önemli bir şehir oldu. Çalışmak üzere Türkiye’nin her yerinden Batman’a gelenler oldu. Bu gelenlerin çocukları günümüzde Batman’ı oluşturdular. Petrolün Batman’a kazandırdığı Türkiye’nin kültürleri vardır. Bu kültürden dolayı Batman yoruldu ve çeşitli sorunlar ortaya çıktı. Batman her zaman pilot şehir olarak görüldü. Sorunların çıktığı yerlerden oldu. Biz bu olumsuzlukları bir tarafa iterek, Türkiye’nin başarısına katkı sunacak bir şehirden bahsediyoruz.  Batman’da milyon dolarlık ihracat yapılmaktadır. Ancak alt yapısını güçlendirmeliyiz. Yerel yönetimler, hükümetten daha çok destek verebilir. Geniş vizyonla bölgeyi geliştirmeleri mümkün olabilir.”

“MARKA ŞEHİRLER ÖNEMLİ”

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ise MÜSIAD’ın her bağlamda ülkeye katkılar sunduğuna dikkat çekerek: “Ülkemizin gelişmesine katkı vermek için genellikle Anadolu şehirlerinin kalkınmasına, işadamlarının birbirleriyle istişare etmesine katkı vermeye çalışıyoruz. Çok vakit kaybettik, herşeyi topyekün yapmaya gayret ediyoruz. Batman’dan artık marka çıkarmanın zamanı geldi. Bir araya gelip istişare tolantıları yapılmalıdır. Batman’ı nasıl marka yapabiliriz konusu birlikte araştırılmalıdır. Enerjiler bir birlerini durdurmaya yönelik değil, geliştirmeye yönelik harcanmaladır. Gelişmiş ülkelerle aramızda kapatacağımız çok mesafe var. Daha çok çalışmalı ve birlik olmalıyız. Kişi başına 600 doları zıplatacak birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız” dedi.


“MARKA KENTTE
ISRARCI OLMALIYIZ”
MÜSİAD Batman Şubesi’nin kurucu başkanı olan ve görevi Genel Kurul’da devreden Suad Özdemir de yaptığı konuşmada Batman’ın marka kentte ısrarcı olması gerektiğini belirtti. Özdemir, şöyle devam etti: “Kalkınmanın anahtarı, şehrin markalaşmasıyla olur ve talep artar. Marka kent, turist, işadamı ve öğrenci çeker. Batman’ın marka kent olması bizim elimizdedir. Dünyanın ilgisini çekmek için neler yapmalıyız. Marka kent projesi süratle hayata geçirilmeli, ısrarcı ve sabırlı olmalıyız. Hep birlikte beraberlik ve kararlılıkla hareket etmeliyiz. Turizm, marka kent olmanın en büyük avantajıdır. Sular altında kalacak Hasankeyf’in su altı sporları için cazibe merkezi olabilir. Su altı müzesi oluşturulmalıdır.”

“YEREL YÖNETİMLER,
SPOR SAHALARI YAPMALI”

MÜSİAD’ın Batman’daki toplantısında konuşan eski milli futbolcu Tanju Çolak, yeni gençlerin sporla ve kültürle büyümediğini, ellirinden cep telefonunu düşürmediklerine dikkat çekti. Çolak: “Yerel yönetimler, bir an önce gençler için parklar, spor sahaları, bisiklet parkuru, yürüyüş alanları yapmalı. Bu bölge insanının misafirperverliğine hayranım. Dün akşam yeniden eski dostlala buluştum. Bu bölgenin güzelliğini ve sıcaklığını yaşadım” diye konuştu. (Barış Arslan-Reşat Yiğiz)

Son Güncelleme: 13.01.2019 17:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.