Diyaliz hastalarına müjde!

31 Ocak 2012 Salı 20:23
Bu haber 1331 kez okundu

Diyaliz hastalarına müjde!

Diyaliz hastalarına müjde!
 Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde ‘periton diyalizi’ dönemi

Diyaliz hastalarına müjde!

** Batman’da özel hastanelerin bile uygulamadığı ‘periton diyalizi’ tedavisine Bölge Devlet Hastanesi kısa bir süre sonra start verecek.

RUHSAT BEKLENİYOR
Batmanlı böbrek hastaları, hastanede tedavi görmek zorunda kalmayacak. Bölge illerinde de uygulanan ‘periton diyalizi’ tedavisi için Bölge Devlet Hastanesi çalışmaları son aşamaya getirdi. Tedaviyi uygulayacak personelin eğitiminin tamamlandığını belirten hastane yetkilileri, uygulama için sadece ruhsat beklediklerini söyledi. Periton tedavisiyle hastalara büyük bir kolaylık sağlanacağını belirten yetkililer, “Hastalara vereceğimiz eğitimle tedavilerini kendileri yapabilecek. Hastalar, artık hastaneye gelmek zorunda kalmayacak. Çalışmaları tamamlamak üzereyiz. Ruhsat işlemlerinin ardından periton tedavisine start vereceğiz” diye konuştular.

PERİTON DİYALİZİ NEDİR?

Böbrek yetmezliği olan hastalarda bir tedavi yöntemidir.
Kronik (kalıcı) periton diyalizi hayat boyunca devam eder. Bu da iki şekilde uygulanır:
SAPD(sürekli ayaktan Periton Diyalizi), APD(Aletli Periton Diyalizi)
SAPD : Hastanın vücut yapısına göre çocuklarda 100-1000ml yetişkin insanlarda 2000-2500ml kadar özel periton diyaliz solüsyonu karın boşluğuna verilir.Vücuda verilen solüsyon 4-6 saat kadar karın boşluğunda kaldıktan sonra yeni solüsyonla değiştirilir.Bu zaman süresince kanda bulunan Üre,Kreatinin gibi atık maddeler ve vücutta bulunan fazla sıvı, diyaliz solüsyonuna geçer. Karın boşluğuna diyaliz sıvısının verilmesi ve boşaltılması, yer çekimi ile gerçekleştirilir Bu işleme "Diyaliz Torba Değiştirme işlemi" denir.Diyaliz işlemi hasta tarafından günde 4-5 kez yapılır.
APD : Evde makina aracılığı ile uygulanan periton diyalizi işlemine APD denir. Bu tedavi biçiminde, hasta yatmadan önce set ve solüsyon torbalarını periton diyaliz makinasina yerleştirir ve makinasını önerildiği şekilde programlar. Kişi uyurken gece boyunca (8-10 saat),makina karın boşluğuna diyaliz sıvısını verir ,bekletir ve boşaltır. Kişinin durumuna göre tedavide değişiklik yapılabilir

Yorum Gönder


@name x