Camilerimizi tanıyalım

29 Temmuz 2012 Pazar 20:11
Bu haber 545 kez okundu

Camilerimizi tanıyalım

Camilerimizi tanıyalım
 Camilerimizi tanıyalım

Eski sebze-meyve halinde 42 yıldır ibadete açık camide teravih namazı kılınmıyor

Saadet camii

*1970 Yılında dönemin Belediye Başkanlarından merhum Mustafa Ramanlı’nın yaptığı eski sebze-meyve halinde 100 kişi kapasiteli ibadet evi geçen yıl 600 kişilik kapasiteye çıkarıldı. Camii imamı Selahattin Akkuş, “13 yıldır imamlık yapıyorum. Daha önce babamın imamlık yaptığı camide görevi üstlendiğim için mutluyum” dedi.

43 YILLIK CAMİİ

Ulu camii bitişiğindeki kentin ilk sebze-meyve hali ihtiyaca cevap vermeyince dönemin Belediye Başkanı merhum Mustafa Ramanlı, Cumhuriyet meydanına yakın yaptığı eski sebze-meyve halinin ortasında iki katlı, dış görünümlü Midyat taşları ile kentin modern camileri arasındaki Saadet camiinin imamlığını ise M. Nezir Akkuş yapıyor. 13 yıllık imam Akkuş, “Benden önce babam Selahattin hoca, burada imamlık yaptı. 100 kişi kapasiteli olduğu dönemlerde caminin ilk imam Yusuf Seçkin’dir. Çarşı esnafına yönelik camii kapasitesinin arttırılması için geçen yıl hayırsever bir vatandaş fedakarlıktan kaçınmayıp örnek bir işçilikle camiye yakışan bir mimari kazandırdı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi.

CEMAATİ ÇARŞI ESNAFI

Cemaatinin büyük bölümünün Çarşı esnafından oluştuğunu anımsatan imam Akkuş, şöyle konuştu: “Eski sebze-meyve halinin ortasındaki iki katlı camimizin cemaati Çarşı esnafından oluşuyor. Akşamları yatsı namazından sonra kimseyi etrafta görmek mümkün değil. Esnaf işyerini açmadığından biz de teravih namazlarını kıldıramıyoruz. Fakat diğer namazların tümünü cemaatle kıldırıyoruz. Ramazan ayında cemaat sayısında ciddi bir artış söz konusu. Modern camimize gelenler güzel bir ortamda ibadetini yapıyor. Sorunları hemen hemen yok denecek kadar az bir camide görev yapmanın rahatlığını yaşıyorum. Diğer camilere göre sorunlarımız daha az. Çünkü Çarşı cemaatine hitap ediyoruz. Bazı hayırseverler, camii eksiğini gideriyor. İki katlı caminin üst katında bir klima eksiğimiz var. Bu sorunu da inşallah bu ayda gidermeye çalışacağız.”

CEMAAT KALDIRIMDA SAF TUTUYOR

Modern cami kapasitesi arttırıldığı halde esnafların iş yer kaldırımlarında saf tutmasına anlam veremediğini ifade eden imam M. Nezir Akkuş, şöyle devam etti: “Özellikle Cuma günlerinde cemaatin içeride namaz kılması için sürekli uyarıyoruz. Fakat yine de eski alışkanlıktan olsa gerek caminin içi boşken esnaflar beraberinde getirdiği seccade ve kartonlar üzerinde namaz kılmayı tercih ediyor. Cami içi boşken, dışarıda cemaat olmaz diye uyarıda bulunuyoruz. Fakat bizi dinleyen yok. Saadet caminin tek din görevlisiyim. Müezzin yok. Bazı konularda zorlanıyoruz ama işimizi severek Allah rızası için yapıyoruz. Cemaatin özellikle kaldırımlarda saf tutmaması için her Cuma hutbe önce uyarıyoruz. Yine de çevre esnafı camii içine çekemiyoruz. Cemaati bundan böyle camiye bekliyoruz.”

Yorum Gönder


@name x