Sıradan bir vatandaş, elinde kalem tutan, günlük yazan bir Yazar ve gönüllülük temelinde toplum yararına faaliyet gösteren bir aktivist olarak Batman Belediyesinin hizmetleriyle ilgiliyim. Belediyenin her hizmeti bu nedenle beni ilgilendirir.

Batman’ın il statüsüne kavuşmasından bu yana tüm belediye yönetimlerini yakından izleyen biriyim. Belediyeyi yönetenlerin siyasi durumu beni hiç ilgilendirmedi, her zaman objektif bir bakış açısıyla hizmetlerine baktım ve değerlendirdim…

Bu kentin daha güzel yarınları için mücadele veren biri olduğumdan, ayrımsız tüm belediye yönetimlerinin güzel ve kaliteli hizmetler vermelerini istedim. Yapıcı ve yol gösterici eleştirilerden hiçbir zaman kaçınmadım.

YÖNETİMLER VE HİZMETLER…

Düşünceme göre Belediyede hizmette devamlılık esastır. Belediye yönetimine kim gelirse gelsin, bizi ilgilendiren hizmet boyutudur.

1990 yılından itibaren aralıksız günlük yazılar yazdığımdan, bu kentin tüm sorunlarını biliyorum. Tüm sorunlar hakkında bilgi sahibi olduğum gibi, hangi hizmetlerin verildiğini de genel olarak biliyorum.

Son bir yıla kadar belediye yönetimleri halka karşı sorumluydular. Tüm belediye yöneticileri, özellikle başkan ve meclis üyeleri, yapacakları hizmetlerde bir sonraki yerel seçimi hesaplamak zorundaydılar.

İyi hizmet ve oylar tabi ki ilintili olmuştur. Batmanlılık, kentine, halkına hizmet aşkı söz konusu olsa bile, sonuçta siyasi partilerce yürütülen bir yerel yönetim gerçekliğini takdir edersiniz.

Malumunuz ve bilinen bir gerçekliktir, mevcut belediye yönetimi başkanı ve meclis üyeleriyle halk tarafından seçilmedi. Bir askeri darbe girişimi sonrasında Olağanüstü Hal idaresinde bir Kayyum görevlendirilmesi yapıldı.

Sayın Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Vali Yardımcısı iken, Batman Belediye Başkan Vekili sıfatıyla Kayyum olarak atandı. Belediye Meclis üyeleri de keza görevlendirildi.

Yukarıda ifade ettiğim gibi, belediye yönetiminde hizmette devamlılık esastır ve beni ilgilendiren verilen hizmetlerdir.

Ülkemizin olduğu gibi, kentimizin de normal yönetimle idare edilmesini, yani Olağanüstü Hal Uygulamasının bir an önce sona erdirilmesini isterim. Ki ülkeyi idare eden hükümet yöneticileri de, zorunlu şartlar nedeniyle olağanüstü halin ilan edildiğini, durumun normalleşmesi halinde olağan hale dönüş yapılacağını açıklamışlardır.

Hayat devam ediyor ve bu kentin önemli sorunları var. Belediyenin mevcut yönetiminin hizmetlerini de yakından takip ediyorum.

Bu köşenin Yazarı olarak belediyenin bazı hizmetleri hakkında burada değerlendirmelerim olmuştur. Takdir ettiğim hizmetleri olduğu gibi, eleştirdiğim, zaman içerisinde takipçisi olacağımı ifade ettiğim hususlar da olmuştur.

Sayın Ertuğ Şevket Aksoy’un eleştirilere açık biri olduğunu biliyorum. Eleştirilere açık olduğunu kendisi beyan etmişti.

Yapıcı ve yol gösterici eleştirilere açık olan idareciler daha iyi hizmetler verebilir, toplum tarafından daha çok sevilirler.

Batman Kent Konseyi’nde, bir gönüllü olarak çalışmalar yaptığımda Sayın Aksoy ile tanışıklığımız vardı. Gerçekten duyarlı bir yönetici. Sosyal medyada dikkat çektiğimiz veya eleştirdiğimiz bir sorun için hemen harekete geçebilen, görevlileri uyaran şahsiyet olarak bizce tanınmaktadır.

Geçen zaman sürecindeki hizmetlerine baktığımda kendisini başarılı görüyorum.

Gelecek seçimde halka hesap vermeyecek, aday olmayacak bir kamu görevlisi, bir bürokrat olarak kendisini çok yormayabilir, halk tabiriyle, ‘salla başını, al maaşını’ anlayışı ile belediyeyi yönetebilirdi.

Bu anlayıştan uzak olduğunu kesin bir dille ifade edebilirim…

Objektif olarak hakkında değerlendirmeler yaparken, gerçekten vicdanımı esas aldığımda güzel hizmetler yaptığını belirtmek isterim.

BAŞARILI OLDUĞU VE OLMADIĞI SORUNLAR…

Hiç kimse inkar edemez, bu kentin ciddi bir çevre ve temizlik sorunu vardı…

Caddelerimiz, sokaklarımız, parklarımız genel olarak temiz değildi. Eski yönetimleri eleştirmek, Kayyumlu yönetimi övmek için bunu kesinlikle ifade ediyor değilim. Çünkü bir çevre hareketinin temsilcisi olarak o konuda sert eleştiriler yapan biri olduğumu herkes biliyor. Parklar, cadde ve sokaklardaki kirliliği görüntüleyip, uyarılar yapıyor, hatta önce ısrarla kirli alanları yönetime bildirip, çözüm istiyor, sonra eleştiriler yapıyordum.

Bu kent temizlik konusunda ciddi mesafeler almıştır. İş-Kur tarafından mevcut yönetime 300 temizlik elemanı görevlendirilmesi önemli bir etken olsa bile, o görevlendirmeler öncesinde de ciddi bir temizlik faaliyetini gözlemliyordum.

Asfalt hizmetlerinde başarı dikkat çekicidir. Her yıl Sonbahar başlangıcından itibaren kentin sayısız cadde ve sokakları çukurlardan geçilmiyordu. O çukurlardan eser kalmamış, kış ortasında bile bu sıkıntı söz konusu değildir.

Park bahçe ve kentin güzelleştirilmesi yolunda çok güzel hizmetler söz konusudur. 3. Etap Vizyon projesi dışında Çarşı merkezi, eski hal çevresi sokakları güzelleştirilmiş ve aydınlatılmıştır. Görsel, estetik dikkat çekicidir. Her taraf rengarenk çiçek bahçelerine dönüştürülmüştür. Mezarlık hizmetlerinde önemli çalışmalar halk tarafından takdir ediliyor. Daha sayamadığım pek çok güzel hizmetlerinin olduğunu belirteyim.

Maliyetler, nerelerden güç ve desteklerin alındığı hakkında bilgim yoktur. Ben verilen hizmetler açısından değerlendirme yapıyorum. Kentimize verilen bu güzel hizmetleri takdir ediyorum.

Büyük projeler açısından ileri bir adıma tanık olmadım. İluh Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi için teoride güzel şeyler hep söylendi, ama pratikte henüz bir adım atılmadı. Hala Demiryolu köprüsünün altından lağım suları açığa çıkıp, İluh deresinden akmaya devam ediyor.

Hala bu kentin atık suları sorundur. Ilısu Barajı’nda yaz aylarında su tutulmaya başlanacağı söyleniyor. Batman atık suları sadece fiziksel olarak arıtılıyor. Biyolojik ve kimyasal arıtma için bir çalışma yapılmamıştır…

Hala bu kentin katı atıkları, çöpleri ıslahı beklemektedir. Batman Valiliği, Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü ile Batman belediyesi eski yönetiminin ortaklaştığı Avrupa kredili Katı Atık Projesi, hazine garantisi verilmediğinden hayata geçirilmemiş, çöpler sorun olmaya devam etmektedir.

Bu büyük ve hayati projelerde önemli beklentimiz vardı. Belediye yönetimlerinin esas başarısını böylesi önemli alanlarda yapacakları hizmetlerle değerlendirenlerdenim.

İmarda hava mania problemi hala aşılmadı. Önemli çalışmalar yapılarak son aşamaya gelindiği yolunda açıklamalar var.

Sonuç olarak belediye iyi yolda diyorum. Bu kent için kim güzel hizmet yapıyorsa, takdir etmesini de bilmek gerekir. Güzel hizmetlerini takdir ettiğim belediye yönetimini, yeri gelince eleştirmekten inşallah çekinmeyeceğim.

Geçici ve fani bir dünyada yaşıyoruz. Herkesin sorumluluk bilinciyle hareket edip, insanlarımız için daha huzurlu ve yaşanabilir bir ortama hizmet etmesi dileğimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.