Batman’da ‘Jirki’ düğünü!

27 Haziran 2011 Pazartesi 20:32
Bu haber 6597 kez okundu

Batman’da ‘Jirki’ düğünü!

Batman’da ‘Jirki’ düğünü!
 Şırnak-Beytüşşebap’tan Batman’a getirilen geline, yörenin göz kamaştıran giysileriyle eşlik ettiler

Batman’da ‘Jirki’ düğünü!

*Yaklaşık 20 yıl önce Batman’a yerleşen Şırnak-Jirki aşiretinden Hazım Öztunç, ortanca oğlu Niyazi’ye, Beytüşşebap’tan Heybet’i istetti. Pazar günü Batman’ın Petrolkent mahallesinde Heybet-Niyazi Öztunç çiftinin görkemli düğününde yörenin renga renk giysileri göz kamaştırdı.

*Jirki aşiretinin gelenek-göreneklerinin yansıdığı düğünde, damat evin giriş kapısında gelini bekledi. Geline eşlik edenlere şeker atan damat Niyazi Öztunç, daha sonra tamamen Kürtçe şarkılarının okunduğu hareketli şarkılar eşliğinde saatlerce halay çekti.

BATMAN’DA SIRA DIŞI DÜĞÜN!

20 yıl önce Şırnak’a bağlı bazı köylerinin boşaltılmasıyla birlikte kimi Batman, kimi Siirt, kimi de Mersin’e yerleştiği Şırnak’ın Jirki aşireti mensupları, düğün gelenek-göreneklerini her yerde sürdürüyor. Pazar günü Batman’ın Petrolkent mahallesindeki Adnan camii caddesindeki semt düğününe Batman BKM Grave Roje ve Şırnak düğün ekibi, renk kattı. Üç gün üç gece süren düğünde Jirki aşiretine mensup bayanların giyimlerinin şıklığı dikkat çekti.

DAMAT KAPI TAVANINDA BEKLEDİBatman’da kuruyemiş satıcılığını yapan 28 yaşındaki Niyazi Öztunç, yaşamını birleştirdiği 24 yaşındaki Heybet ile Jirki aşiretlerinin geleneklerine göre görkemli bir düğün yaptı . Şırnak-Beytüşşebap’tan Batman’a gelin gelen Heybet Öztunç’u, Petrolkent mahallesindeki evin giriş kapısı tavanında bekleyen damat Niyazi Öztunç, geline eşlik eden topluluğa şeker attı. Ardından da geline eve kadar eşlik etti. Daha sonra bir grup gençle birlikte damat Öztunç, sokak ortasındaki halaya katıldı.

ŞAL-U ŞEPİK, KIRASU-SERMİL


 Şırnak Jirki aşiretinin düğünlerde Şal-u Şepik, Kıra-su Sermil yöresel kıyafetleri, Heybet-Niyazi Öztunç çiftinin düğününde adeta göz kamaştırdı. Yüksekova, Hakkari, Siirt ve Şırnak’tan düğüne katılan Jirki aşiretinin mensuplarının giydikleri renga renk kıyafetler, Batman’ın Petrolkent Mahallesindeki sıra dışı düğünde günün konusu oldu. Petrolkent Mahallesi sakinleri, görkemli bir düğüne ilk kez tanık olduklarını belirterek; “Jirki işaretinin düğünü görülmeye değer. Düğünden keyif aldık. Gerçek düğün böyle olur” dediler.

ŞIKLIK-ZERAFET BİR ARADA

Erkeklerin Şal-u Şepik, bayanların ise Kıra-su-Sermil giydikleri düğünde şıklık ve zerafet de bir aradaydı. Sınırdaki illerin motiflerini yansıtan düğünde bayanların giyimlerinin üzerinde altın ve kolye bulundurmaları da dikkat çekti. Ortanca oğlu Niyazi’ye gelenekleri yansıtan bir düğünü gerçekleştirdiği için oldukça mutlu olduğunu söyleyen Hazım Öztunç; “Batman’a Jirki’lerin düğünü taşıyarak bir ilke imza attık. Salonlar bize göre değil. Mahalle ve sokak ortasında düğünler bir başka olur. Geleneklerimize göre uygun bir düğündü. Tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.


JİRKİ HALAYI

Kürtçe dışında şarkıların okunmadığı Jirki’lerin düğününde bayanlar, Kürt giysilerin motiflerini yansıtan Kırasu-Sermil ile adeta göz kamaştırdı. Batman’da ilk kez farklı bir düğüne tanıklık ettiklerini belirteen Petrolkent Mahallesindeki bazı semt sakinleri; “Hem müziği hem de farklı giysilerle Jirkilerin düğünü mükemmeldi. Geleneklerinden kopmayan Jirki aşiretini kutluyoruz” diye konuştular. 

Yorum Gönder


@name x