Batman Emniyet Müdürlüğü...
Emniyet, toplumsal olaylarda göstericilerle göz göze gelen güvenlik birimi, ya da her toplumsal olay sonrası seçilen “günah keçileri”...!
 
Kimi zaman tazyikli su,
kimi zaman cop'la gündeme geliyorlar. Oysa onlara atılan taş, şiddet ve küfrün haddi hesabı yok, keza bunları bir an görmüyoruz. Empati kurdunuz mu bilmiyorum, ama bu ülkede özellikle bu coğrafyada polis- güvenlik birim çalışanı olmak oldukça zor. Siyasal olaylar toplum- devlet yakınlaşmasında kırmızı çizgi oluşturuyor. “Tam toparlanacak” derken, patlak veren bir olay sonrası ortaya bilindik manzaralar çıkınca kurulan sıcaklık, birliktelikte bir sıyrık oluşturuyor. Olmamalı aslında, polis artık o eski gördüğümüz “kafa kıran, şiddet uygulayan, bıyıkları aşağıda kafatasçılık yapan” değil. İstisnalar olabilir ama iktisadi bir kavram “ istisnalar kaideyi bozmaz” der.
 
Elbette daha iyisi olabilir, ama halkın ya da ülke geneli gösteri yapmak isteyenlerin biraz daha duyarlı yaklaşması gerekmez mi?
 
Batman'da Polis'in toplumsal amaçlı sosyal projelerinden haberi olanlar vardır, elbet. Polis, bir anlamda asli görevinin dışına çıkarak devlet- toplum ilişkisini güçlendirmek için kolları sıvamanın yanı sıra apoletleri de çekmeceye atmış. Ne güzel bir adım, şimdi bunu eleştirmek yerine başkalarının yapamadığını Emniyet'in yapmasını elbet takdir edeceğiz.
 
Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ı herkes tanıyor.
Kendi halinde,
pek göz önünde durmak istemeyen,
etkinliklerde en arkalarda oturmayı yeğleyen,
mütevazi biri.
 
İstihbarat kökenli olmasını da bir kenara bırakalım. Karşımızdakini bir “İnsan” olarak ele alalım. Bakın ne yapıyor bu Hasan Ali Okan. Belki çoğunuz duymuştur ama birçok kişi detaylı bilmiyordur. At gözlükleriyle bakmak yerine üçüncü göz olarak Okan'ı ele alalım. Bu kişi Batman'ın en ucra tabir yerindeyse gettolarındaki evlere konuk oluyor. Batman'da göreve başladığı günden bugüne ev ziyaretlerini sürdüren biri Okan. Ailelerle görüşüyor, sorunları dinliyor. Yardıma ihtiyacı olan aileleri not ediyor. Yardımlar ulaştırıyor. Herkesin uyuduğu vakit, ya da başkalarının keyif sürdüğü sıralarda bu adam yardıma muhtaç aileleri topluma yeniden kazandırmanın derdinde. Batman Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çoğu polis bugün Batman'ın kenar semtlerinde yaşam mücadelesi veren ailelere yardım yapıyor, kimse bilmiyor ve bilinmesini de istemiyorlar. Bunlar Emniyetçi, yani Polis. Hani hep Polis kötü derlerdi, hani hep cop vurmaktan mutluluk duyarlardı? Ne oldu? Düz mantıkla ele aldığımızda Polis'in ya da bir Emniyet Müdürü niçin kendini risk edip, gecenin bir yarısında ev ev dolaşıp vatandaşla iç içe olmak ister ki? Bugüne kadar Batman'a gelen hangi Emniyet Müdürü bunu yaptı? Emniyet'in çoğu bilir ve çoğu vatandaş da bilmeli “hiçbiri”. Ama, Emniyet Müdürü Okan yapıyor.
 
Şimdi mantıklı iki fotoğraf oluşturalım. Toplumla iç içe olan bir Emniyet Müdürü ve ona bağlı Polisler toplumsal olaylarda “cop vurma- tazyikli su” sıkmaktan zevk alacağını ya da hep bunları yapmak için çabaladığını söyleyebilir miyiz? 90'ların apoletlerini değerlendirseydik cevabınız şaşırtmazdı, ama yıl 2012 ve gece yarıları ev ev gezen, ihtiyacı olan ailelere yardım götüren bugünün Batman Polisi kusura bakmayın ama kötü olamaz, keza ne su sıkmaktan ne de cop kullanmaktan mutluluk duyar.
Bu yazı nereden çıktı şimdi diyenler olacak? Haklı olarak neden...!
 
Yıllarca- geçmişten bugüne hep iletişim kurma sorunu yaşayan toplum haline geldik. İletişim kurmuyoruz, dinlemiyoruz- gözlemlemiyoruz. “Hasan Ali Okan'ı tanır mıyım” derseniz sokak ağzıyla cevap verecek olursam “Vallah ne oturmuşum ne de sohbet etmişimdir. Ne o beni tanır ne de ben onu” ama soruyoruz, araştırıyoruz. Karşımıza tarafsız gözleme dayalı olgular çıkıyor. Birilerini yazmak için de onla oturup çay içmeye gerek yok. Neden sorusuna gelecek olursak, emin olun ki toplum için çabalayan bir Emniyet camiası var. Onların üzerine psikolojik baskı kurmak, bilip bilmeden eleştirmekle, rutinin dışına çıkmış ve barış dilini kullanan kişilerin küstürülmesini istemediğim içindir. Ama bu demek değildir ki, haksız da olsa eleştirilmeyecek! Üslubuyla, tek taraflı olmadan kişilerin görüşlerini de içine alacak fikir paylaşımı yapılmalı. Spesifik ve çok yavan kalan durumlarda “Polis suçludur” demek de etik düşmez. Polis kimi zaman inisiyatif kullanmalı, her bir ihbarı bir olay olarak ele almamalıdır. Mesela bir mekanda sigara içiliyorsa polis baskın yapmamalı, aksine durumu tolere etmelidir. 
 
Çoğu kişinin başından Batman'da ya da başka bir ilde Polis'le yaşadığı tatsız bir olay olmuştur,
öğrencilik yıllarımda sırf Batmanlı olduğum için ülkücülerin baskısına uğramış, durumu yakın yerdeki Emniyet birimine iletmeme rağmen yani yaklaşık 11 yıl önce bir polis tarafından hakarete uğrayarak kovulmuşumdur. İfade vermem gerektiğini bilmediğim bir olayda haklı olmama rağmen sabahın altısında gözaltına alınmış, kaba bir üslup kullanan Polis memuruna da rastlamışımdır. Ama yine de ben diyemem ki “Polis kötüdür”. Ama bugün Batman Emniyet Müdürü'nün toplumsal barış için çabaladığını görüyorum. Hepimizin yıllardır aradığı huzur “barış dili” değil midir?
 
İletişim kuralım,
empatiyi geliştirelim.
Kimi zaman haklı olduğumuz zaman, karşı tarafında haklarına saygı gösterelim.
 
GÜNÜN SÖZÜ
Hep sonradan... (Ahmet Kaya)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.