Şüphesiz sadece Batman’da emek sömürüsü yapılmıyor. Ülkemizin diğer kentlerinde de emek sömürüsünün yapıldığı ve çalışanların düşük ücrete mahkum edildiği gerçeğine inanıyorum.

Ancak Batman gibi muhafazakar olarak bilinen kentimizdeki emek sömürüsü kanıma dokunuyor…

Batman’da iş yerleri ve evlerin astronomik kira fiyatlarına bu köşeden dikkat çektim. Maalesef ilgili kurumlar üç maymunu oynamaya devam ediyorlar…

Vicdan ve merhametten yoksun içimizdeki kimi mülk sahipleri, Vizyon Proje’nin 3. Etap çalışmasını fırsat olarak değerlendiriyorlar. Belediye’nin 3. Etapla güzelleştirdiği bulvarda yüksek kira artışıyla esnaflarımızı perişan eden bazı mülk sahiplerini de seyretmekle yetiniyoruz…

Evet, bazı örnekler verdim. Bu değerlendirmemle özellikle asgari ücret üzerinden emekçilerin alın terlerinin sömürülmesi gerçeğine dikkat çekmek istiyorum.

Mevcut yasalara göre büyük mağaza ve marketlerde, ağır iş kollarında, tekstil vb gibi atölyelerde emekçilerin asgari ücret altında çalıştırılmaları suçtur. Özellikle riskli işlerde ayrıca sosyal güvence, yani sigorta zorunluluğu da bulunuyor.

Gelin görünüz ki bu konuda ciddi bir denetim yok. Emekçiler, bazılarının insaflarına terk edilmişler…

Batman’da köle düzeni bir çalışma sistemi söz konusudur…

1850 yılından itibaren dünyada 8 saatlik çalışma için emekçiler mücadele verip, hak arayışında bulunmuşlardı. 150 yılı aşkın süredir demokratik yollarla haklarını arayan emekçiler gerçeğini de biliyorsunuz.

Batman’da ise, günümüzde bile değil 8 saat, 12 saat çalıştırılan emekçiler gerçeği gözler önündedir. Hepimizin bazı yakınlarının sosyal güvencesiz olarak 8 saatten fazla çalıştırıldıkları gerçeğinin tanıklarıyız.

Kimi yerlerde sosyal güvencesiz olarak çalıştırılan ve düşük ücretle emekleri sömürülenlerin haklarını kim savunacak?

Devlet, asgari yaşam standardı için asgari ücret uygulamasını getirmiş. Ancak çoğunluk mülk sahipleri, iş verenler çalıştırdıkları emekçilere asgari ücreti ödemiyorlar…

Devlete asgari ücret ödemiş gibi belgeler sunanlar, 900 veya bin tl ücretin üstünü geri alıyorlar…

Bu bir emek sömürüsüdür. İlgili kurumlar emekçilerin haklarını korumalıdırlar. Gizli bir araştırma yaparak emekçileri dinlemelidirler. Asgari ücret üzerinden bile emek sömürüsü yapanları sadece olmayan insaf ve vicdanları ile baş başa bırakmamalıdırlar…

16 YIL, DİLE KOLAY
On altı yıl…

Dile kolay. Gerçekte ise uzun yıllardır…

Birde 16 kere 365 gün diye düşünün…

20 Ocak 2018 tarihi itibariyle Batman Medya Gazetesi 16 yaşına ayak basmış.

Geçtiğimiz gün Medya Gazetesinde 16. kuruluş yıldönümü haberi vardı. Yıldönümü anısına bir pasta kesiliyordu. O haberle hatırladım.

Zaman ne çabuk geçti…

Dün gibi hatırlıyorum gazetenin açılışını, sonra günlüğe geçişini.

Batman Çağdaş’ın kurucusu merhum Enver Arslan’ı bu vesile ile bir kere daha rahmetle yad ediyorum.

Batman Çağdaş’ı bu kente kazandıran merhum Enver Arslan’ın çocukları, babalarının izinde giderek Batman Medya Gazetesiyle yayın hayatlarını sürdürdüler.

Yazı İşleri Müdürlüğünü, her kesim tarafından sevilip sayılan değerli gazeteci dostum sayın Mustafa Seven’in yaptığı Batman Medya Gazetesi, sorumluluk bilinciyle yayınına devam ediyor.

Efendiliği ve büyüklerine karşı saygısıyla tanıdığım Medya gazetesinin sahibi sayın Ercan Arslan’ın, 16. yaş ile ilgili şöyle güzel bir değerlendirmesi oldu: “Basın ahlak ve ilkeleri her zaman şiarımız olmuştur. Okuyucularımıza doğru ve güvenilir haberleri en hızlı şekilde ulaştırmaktan başka bir gayemiz yoktur. Vatandaş adına denetim görevini yaparken yapıcı eleştirilerle kurumlarımıza yol gösterici olduk. Kentimizin daha iyi hizmet alması ve daha ileriye gitmesi için elimizden gelen gayreti gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz. Bugünlere uyum içinde bir ekiple geldik. Yeni yayın yılımızda da halkın yanında, haksızlığın karşısında olacağımızın bilinmesini isteriz. Batman Medya 16 yaşında, gururla ve onurlu bir geçmişle. İlk gün çıkınca demiştik ki, ‘yurttaş gazetecilik yapacağız, halk gazeteciliği yapacağız ve bütün bunları yaparken ilkelerimiz olacak. Hak ve hukuka saygılı olacak. Dik duracağız ama eğilmeyeceğiz.’ Bu 15 yıl böyle geçti. Yağmur oldu, kar oldu, boran oldu ama biz yıkılmadık, ayaktayız. Eğilmedik ve dik durmaya devam ediyoruz.”

Evet, Batman Medya gazetesinin kamuoyuna deklere ettiği basın ve ahlak ilkeleri çok önemli.

Sadece Batman’da değil, ülke genelindeki yerel basında, şartlar ne olursa olsun yurttaş gazeteciliği yapmak, halkın avukatlığına soyunmak ve basın ahlak ilkelerine bağlı kalarak dik durmak büyük sorumluluk, fedakarlık ve cesaret istiyor.

Rabbim, bizlere basın ve ahlak ilkelerine bağlı kalarak sorumlu gazetecilik, halk gazeteciliğini yapmayı ve dik durmayı nasip etsin. Bu vesile ile Batman Medya Gazetesini tebrik ediyor, hayırlı yayınlar diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100