Yıllardır gündemde tuttuğum ancak bir türlü başarılı olamadığım sorunlarımızdan birisine bir kez daha neşter vurmak istiyorum…

Kısmen başarılı olduğum sorun, Batman’ın Sason ile Kozluk ilçelerini birbirine bağlayan karayoludur.

Genel olarak Sason’dan Kozluk’a ulaşım Malabadi üzerinden yapılmaktadır.

2011 yılından bu yana sürekli gündemde tutmuş ve önermelerde bulunmuşumdur; Sason’a bağlı Kelhasan köyü, Sinemerg mezrası ile Kozluk’a bağlı Gümüşörgü köyleri arasındaki 4 kilometrelik yolun asfaltlanması halinde Sason-Kozluk arasındaki yol 35 kilometre kısalacak, çok sayıda köy hayat bulacak, ülkemiz ve kentimiz çok önemli ekonomik değerler kazanacaktır…

Geçtiğimiz günlerde son durumu öğrenmeye çalıştım. Hala o 4 kilometrelik yolun asfaltama programına alınmadığını üzülerek öğrendim.

Olumlu sonuç alınıncaya kadar inşallah duyarlılığım devam edecektir diyerek önermelerimde ısrarcı olacağım. İşte Sayın Valimize de arzettiğim eski yazım:

Köylülerimizin feryadının duyulması talepli pek çok yazı bu köşede yer almıştır. Köylülerimizi gerçekten de milletin efendisi olarak değerlendiriyorum. Çünkü köylülerimiz üreten insanlardır. Bizler tüketicileriz. Onlar alın teri dökerek hem kendilerini geçindiriyor, hem de kent, ülke ekonomisine katkı sunuyorlar.

Yazılarımda bu gerçeğe zaman zaman dikkat çekerken, kimi köylerimizin de sıkıntılarını gündeme taşıyorum.

Batman’ın Sason ve Kozluk ilçelerinin kırsalına hayat verecek, köylülerimizin sıkıntılarını giderecek ve artı olarak kentimizin ekonomisine olumlu katkılar sunacak önerilerim olmuştu.

Yıllar önce bu köşede Sason ve Kozluk ilçelerimizi birbirine bağlayacak kırsaldaki karayolu gerçeğine ısrarla dikkat çekmiştim.

Batman Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden dönemin Maliye Bakanı, Sayın Mehmet Şimşek’e, o yolun ekonomik açıdan kentimiz ekonomisine yapacağı katkıyı anlatmaya çalışırken, çok sayıda köyümüzün yaşadığı büyük sıkıntıya da dikkat çekmiştim. O ziyarette destek sözünü almıştım.

Yine eski Milletvekillerimizden Sayın Mehmet Emin Ekmen, yazılarıma duyarlılık gösterip, dönemin İl Özel İdare Genel Sekreteri ile köy yollarından sorumlu şube müdürünü harekete geçirmiş, gerekli raporlar hazırlanmış ve Valiliğe sunulmuştu.

O girişimler ardından Sason-Kozluk karayolunu kısaltacak Sinemerg-Gümüşörgü (Tımok) arasındaki eski şose 4 kilometrelik yol genişletilmiş ve ulaşıma açılmıştı. Sayın Şimşek’in bu konudaki olumlu ifadeleri basında yer almış, Sason ile Kozluk arasındaki yolu 35 KM kısalttıklarını söylemişti.

O yolun hizmete açılmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. Ne yazık ki sadece o 4 kilometrelik yol asfaltlanmadığı için genel olarak kullanılmıyor, kullanılamıyor…

SASON-KOZLUK YOLU 35 KM KISALACAK…

Sayın Valimiz Ahmet Deniz hariç, önceki tüm Valilerimize 4 kilometrelik yolun asfaltlanması talebini iletmişimdir. İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Sayın Abdulkadir Özer’in de bilgi sahibi olduğu bu yolun artık asfaltlanması amacıyla bu değerlendirmeyi yapıyorum. Valimiz Sayın Ahmet Deniz’e 4 KM’lik yolun önemi hakkında bilgi sunmak istiyorum. İşte gerekçem:

‘Batman’ın Sason ilçesi yeni karayolu hizmete girdiğinden beri, ilçeye bağlı pek çok köyde adeta yas havası egemen. Çünkü Sason ilçe yolu güzergahı değiştirildi, yol Sason çayı ortasından geçirildi. Sason’a bağlı Erdemli (Şexa), Tekevler (Gundenu), Kelhasan (Kelhesna), Sinemerg(Neşkirya), Binoni (Binoniye), Yukarı Karameşe (Sebane) ve Aşağı Karameşe (Tira) köylülerinin yeni güzergahın hizmete girmesi nedeniyle çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. İlçeden karşıladıkları ihtiyaçları, örneğin bir torba un veya bir teneke yağ için özel araç tutmak zorunda olan köylülerimizin feryatlarına kulak verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Köylerde yaşam süren insanlarımız ekip biçiyor, ülke ekonomisine katkı sunuyor. Kentlerde yaşayan bizler onların ürettikleriyle geçiniyoruz. Buğdayımız, unumuz, bulgurumuz, etimiz, sütümüz, peynirimiz, yünümüz, pamuğumuz, aklınıza ne gelirse üreticisi köylülerimizdir.

Ne yazık ki köylülerimizi düşünen yok. Onların sıkıntılarını yerinde gözlemleyip, çözüm üretmemiz gerekirken, kendi hallerine bırakmışız.

Sason-Kozluk arasındaki eski karayolunun açık tutulması halinde şu an yaşanan çok büyük bir milli gelir kaybının son bulacağını belirten vatandaşlara hak veriyorum. Şu anda Sason’dan Kozluk’a gitmek isteyen vatandaşlar, fazladan 35-40 kilometre yol kat etmektedirler. Sason’dan Malabadi’ye, oradan da Kozluk’a gidiyorlar. Halbuki Erdemli-Tekevler-Kelhasan-Sinemerg-Gümüşörgü karayoluna işlerlik kazandırılırsa, Sason-Kozluk yolu en az 35 kilometre kısalacaktır…

En fazla 4 kilometrelik yol hizmetinin(Sadece asfaltlama kalmış) verilmesiyle Sason-Kozluk arasındaki ulaşım rahatlamış olacak ve bahsettiğim köyler nefes alacaktır. Bu hizmet verildiği takdirde Gümüşörgü’den Kozluk’a kadar arada ne kadar köy varsa, onlara da canlılık getirilecektir. Her iki ilçemiz arasında sürekli araç geçişleri olacak, köylülerin ürettiği değerler(süt, yumurta, yoğurt, peynir, doğadan sağlayacakları her türlü bitki ve pancarlar vs) pazarlama olanağı bulacaktır.

Bu yol iki ilçemizin gelişimine ve ekonomisine katkı sunacaktır. Ama en büyük katkıyı köylülerimiz bulacaktır.

İl Özel İdaresi önceki yıl Sason’dan Kelhasan-Sinemerg’e kadarki eski yolu asfaltladı ve köylülerin hayır duaları alındı. Sorun olan sadece Sinemerg-Gümüşörgü arasındaki 4-5 kilometrelik yoldur.

Bu yolun asfaltlanması o kadar zor mu?

Bazı köylerimize uçak pistini andıran asfalt yol hizmeti veriliyor ve bunu takdirle karşılıyoruz. Sason-Kozluk karayolunu sürekli ulaşıma açık tutacak, çok büyük ekonomik değer kazandıracak bu kısa mesafeli yol neden asfaltlanmıyor?

Bahse konu yeni yol çok önemlidir. Kozluk-Sason karayolunu kısaltma konusundaki bilgilerin doğru olmadığını ileri sürebilecek bir kişi varsa karşıma çıksın!..

Madem yazdıklarım doğrudur, milli servet, ekonomik değer, halkımızın rahatı, ulaşımda zamandan tasarruf gibi faktörler açık bir gerçektir. Şu halde hemen İlkbaharda 4-5 kilometrelik yolun asfaltlanmasına başlandığını görmek dileğiyle.’

Geçmişte ısrarla gündemde tuttuğum sorunun takipçisi olma adına önerimi yineliyorum. Sayın Valimiz bu hayırlı hizmet için ilgililerden bilgi isteyebilir. Söylediklerimde asla hilafı hakikat yoktur. Ancak resmi bilgiyi de alsın isterim. Binlerce kişinin hayır duasını almasını isterim. Sadece 4 kilometrelik yolu asfaltlama talimatı vererek binlerce insanımızın hayır duasını alacaktır. Duyarlı olunması dileğimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.