ŞELMO’DA PETROL ATAĞI!

21 Mayıs 2010 Cuma 09:28
Bu haber 1556 kez okundu

ŞELMO’DA PETROL ATAĞI!

ŞELMO’DA PETROL ATAĞI!

ŞELMO´DA PETROL ATAĞI!

** Yıllardır ´Türkiye´de petrol var ama Amerikalılar çıkarttırmıyor´ denir. Şimdi bir Amerikalı Türkiye´deki petrol sahalarının peşine düştü. Kozluk-Şelmo petrol sahasında arama ve üretim lisansını üstlenen Transatlantic´in işlettiği sahada bu yıl sonuna kadar 100 sondaj kuyusunun açılması hedefleniyor.

ABD´Lİ MALONE MİTCHELL´İN HEDEFİ BÜYÜK

ABD´nin en zengin iş adamı olarak bilinen Malone Mitchell, Türkiye´nin bilinen en büyük ikinci petrol sahası olan Batman´ın Kozluk ilçesine bağlı Yanıkkaya´daki Şelmo´da arama ve üretim lisansını üstlendi. Transatlantic´in işlettiği sahada bu yılın sonuna kadar 100 sondaj kuyusunun hedeflendiği bildirildi. Transatlantic´in bir avantajı da petrol arama ve üretim faaliyetlerine yönelik Viking International adlı servis şirketine sahip olması. Petrol çıkaran çoğu firma, servisi taşeronlardan aldığı için maliyetleri yükseliyor. Transatlantic´in Viking sayesinde hem kendi petrol arama ve çıkarma maliyetlerini düşürmesi söz konusu, hem de şirketin Kuzey Irak bölgesinde önümüzdeki dönemde artması beklenen sondaj faaliyetlerinden bir ayağı Türkiye´de olacak Viking sayesinde önemli gelir elde edebileceği belirtiliyor.

ŞELMO´DA KALİTELİ PETROL

34 graviteyle bölgenin en kaliteli petrol üretiminin elde edildiği Şelmo petrol sahasında ABD´li en zengin iş adamı Mitchell´in sahayı kiralamasıyla peş peşe petrol kuyuları açılıyor. TPAO ile ortaklaşa yer yer petrol aramalarını sürdüren Transatlantic´in, Diyarbakır bölgesinde de Arpatepe (Doruk) köyü yakınlarında açtığı üç kuyuda da zengin petrol rezervlerine rastladığı bildirilirken, ABD´li şirketin Şelmo´yu petrol arama üssü olarak ilan ettiği öğrenildi. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü´nden emekli olan eski yöneticiler ile petrol emekçilerini de bünyesine alan Transatlantic´in geçen yılın ortalarından itibaren açtığı kuyu sayısının 15´i bulduğu öğrenilirken, yıl sonuna dek 100 sondaj açacağı da gelen haberler arasında.

500 DOLARLA BAŞLADI MİLYARDER OLDU
Üniversitede tarım üzerine eğitim gören Malone Mitchell III, bir okul arkadaşı sayesinde petrolcülüğe başladı. 1984 yılında yalnızca 500 dolar krediyle yola çıkan ve Riata Energy adlı şirketi satın alarak işe başlayan Mitchell, aradan geçen 26 yılda ABD´nin en büyük petrol baronlarından biri haline geldi. 2009 yılında 1 milyar dolarlık servetiyle
Forbes dergisinin en zengin 400 Amerikalı listesinde 371. sırada yer aldı. Mart ayında Energy Report adlı yayına verdiği röportajda Mitchell, 1.5-2 yıl önce ABD dışında petrol üretim fırsatlarını kollamaya başladıklarını söylüyor. Transcontinental´in Türkiye dışında Romanya ve Fas´ta da faaliyetleri var. Mitchell, Energy Report´ta yeni petrol sahalarına genişleme kararını nasıl aldığını şöyle anlatmıştı: “Son 20 yılda karşımıza çıkan fırsatların ortak birkaç noktası vardı. 20 yıl önce büyük petrol şirketleri bu sahalarda birkaç sondaj yapmış, ABD standartlarında çok iyi kalitede petrol ve gaz bulgularına rastlamıştı. Ancak şirket daha sonra buraları geliştirmemişti.” Transatlantic´in Türkiye´de sahip olduğu Şelmo petrol sahasında da durum Mitchell´ın anlattığına benziyor. Saha, 1964 yılında Mobil tarafından keşfedilmişti.

Yorum Gönder


@name x