**36. Yılına hafta başında ‘merhaba’ diyen Batman Çağdaş, yeni yayın dönemine okurlarının desteğiyle daha güçlü giriyor. Batman’ın eski Valileri, hukukçular, dünya sanatçısı ve Batman’ın ödüllü yazarının Çağdaş’ın bu şehrin tarihine tanıklık yaptığıyla ilgili görüşleri, bir yayın organının kent için ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

**Batman Çağdaş’ın 36 yıllık arşivi, tarihi belge niteliğinde. Bir seçim arifesinde okurlarıyla buluşan Batman Çağdaş, o dönemde 25 Mart 1984 tarihine denk düşen yerel seçim havasını okurlarına yaşatmıştı. O dönemin adayları ilçe döneminde 40 bin seçmene sahip Batman için ne vaatlerde bulunmuş… O dönemden bir kesiti paylaşıyoruz.

35 YIL ÖNCESİNİN YEREL SEÇİMİ
2 Mart 1984, Batman Çağdaş’ın yayın hayatına başladığı ilk gün…

Bir seçim arifesiydi… Batman, sıra dışı bir gazeteyle buluşmuştu.

Seçimlere 1 ay gibi bir süre kalmıştı…

İlçe döneminde Batman nüfusu 100 binlerdeydi.

Seçmen sayısı ise 40 bin civarındaydı…

Aradan geçen 35 yılda petrol şehrinin ne kadar büyüdüğünü bu rakamlar gösteriyor.

Bu ayın sonunda yapılacak yerel seçimde Batman kent merkezinde sandık başına gitmesi beklenen seçmen sayısı; 264 bin…

Kent merkezi nüfusu ise 450 bin…

Petrol şehri, 35 yılda hem nüfus hem de seçmen sayısında ciddi bir artış göstermiş…

80 Darbesinden sonra demokratikleşme ortamına girilmesiyle birçok parti kurulmuştu.

O partilerden biri de eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan merhum Turgut Özal’ın Anavatan’ı olmuştu… Hatırladığımız kadarıyla Milliyetçi Demokrasi Partisi, SODEP, Halkçı Parti, Refah Partisi ve Doğru Yol partisi de Batman’da seçime katılan partilerdendi…

O DÖNEMİN ADAYLARI
O dönem ilçe olan Batman’ın Belediye Başkan adayları kimlerdi?

Darbe sürecinde yerel yönetimlerin başında asker kökenli subaylar vardı…

Daha sonra çoğulcu demokrasi yolunun açılmasıyla yerelin başına partilerden seçilenler geçmişti.

1984 Mart seçiminde Batman’da aday olan Başkan adayları arasında renkli simalar da vardı…

O simalardan bazıları aramızda yok… Mekanları cennet olsun.

Ataullah Hamidi’nin, Refah Partisi’nden seçildiği o seçimde bakın kimler başkan adayı olmuştu;

Merhum Mehmet Özdemir, MDP’nin adayıydı…
Merhum Mehmet Teymur Doğru Yol Partisinin başkan adayıydı…
Merhum avukat Ömer Yıldız, Anap’tan aday olmuştu…
Merhum Şehmus Demir, Bağımsız Belediye Başkan adayıydı…
Halkçı Parti’nin Batman Belediye Başkan adayı ise Sasonlu Arif Argun’du…
SODEP’in Batman Belediye Başkan adayı Kozluklu yazar Abdullah Kaya idi…
O dönemler, uzun yıllar eski Sanayi Sitesi Başkanlığı yapan İkram Müjdeci de Batman’ın ikinci bağımsız belediye başkan adayıydı.

O seçimde Belediye Başkan adaylarından 4’ü hakkın rahmetine kavuştu. Güzel insanlardı, onları rahmetle anıyoruz.

Aramızda olan 4 eski Belediye Başkan adayı ise aktif siyaseti bıraktı.

O ADAYLAR NE VAAD ETMİŞTİ?
Refah Partisi Ataullah Hamidi: “Belediye’nin halka adil hizmet getirmesi için başta gelen önemli görevlerim olacaktır. Batman’ın çamurlu yolları ve sokakları ve imar düzenine el atacağım. Batman halkına kendimi feda edeceğime söz veriyorum…”

MDP Başkan adayı Mehmet Özdemir: “Batman’ın sorunlarını yakinen bilen bir kişi olarak benim de kendime göre bir programım olacak. Belediye imkanları dahilinde benim de kendime göre bir çalışma modelim olacak…”

DYP adayı Mehmet Teymur: “Halk sağlığı ve şehircilik kavramı için de belediyenin gelir kaynaklarını artırarak 28 yılın ihmalini belediye bütçesine göre çözmeye çalışacağız. Hizmet programım hazırdır…”

ANAP adayı Ömer Yıldız: “DDY güzergahını şehir dışına çıkarılmasını hayata geçirecek proje hazırladık. Çözümü gerekli olup da yapamayacağız hiçbir sorun yoktur. Çünkü iktidarla uyum içinde olacağız…”

SODEP adayı Abdullah Kaya: “Batman’ın çözümlenmeyecek hiçbir sorunu yoktur. Ancak zaman ve maddi kaynaklara gereksinim vardır. Batman’ın gerçekten önemli sorunları vardır. Son 10 yıldan beri değişik nedenlerle istikrara kavuşmamış yönetimin de bu sorunların birikmesinde payı vardır…”

Halkı Parti adayı Arif Argun: “Kesin vaatlerde bulunmak istemiyorum. Şehrin sorunlarını iyi bildiğimiz için sorunları çözecek, gerekli programı hazırlamış ve halka hizmet vermek için hazır durumdayız…”

Bağımsız başkan adayı İkram Müjdeci: “Hazırladığımız bir program dahilinde Batman’ın belli başlı sorunları arasında cadde ve sokakları çamur deryasından kurtaracağız. Petrol kenti olmamıza rağmen bu cadde ve sokakların manzarası kente yakışmıyor. Ayrıca su ve altyapı sorununa köklü çözüm getirecek projelerimiz de var….”

Bağımsız başkan adayı Şehmus Demir: “Şimdiden bir şeyler söylemek ya da boş vaatlerde bulunmak istemiyorum. Karşılığı olmayan vaatleri kamuoyuna sunmak doğru olmaz. Mevla bu makamı bize lütfederse halkımız için neler tasarladığımızı görmüş olacak. Kuvvet ve takdir Allah’tandır…”

BAŞKAN ADAYLARININ ALDIĞI OYLAR…

O seçimde 40 bine yakın oyun olduğu Batman’da 20 bin geçerli oydan Başkan adaylarının aldıkları oylar şöyleydi;

RP adayı Ataullah Hamidi; 6 Bin 6…
MDP: 4.460…
ANAP: 2.995…
DYP: 2.286…
SODEP: 2.616…
HP: 741…
İkram Müjdeci: 624…
Şehmus Demir: 359…

O dönemde adayların mütevaziliği ve hoşgörülü ortamda verdikleri mesajlardan bir kesiti sizlerle paylaşmayı görev bildik.

35 Yıl öncesinin seçim analizinden kısa bir değerlendirmeyi sizlere sunduk.

Sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.